مراقبت پوست

همه چیز درباره جوش‌های سرسیاه

جوش های صورت

جوش سرسیاه چطور و چرا به وجود می‌آید؟
این سوالی است که ممکن است ذهن شما را هم درگیر کرده باشد. به جوش‌های زیر پوستی، اصلاحاً کومدون باز گفته می‌شود. هنگامیکه دهانه غدد چربی ساز پوست بسته می‌شود، ترشحات چربی توانایی خارج شدن از دهانه‌ غدد را پیدا نمی‌کنند و در نهایت در زیر پوست مثل یک بادکنک جمع می‌شوند. همین موضوع باعث به وجود آمدن جوش‌های زیر پوستی می‌شود.

شاید برایتان عجیب باشد اگر بدانید که این جوش‌ها با جوش‌های سرسفید هیچ تفاوتی ندارند و از یک خانواده هستند. با این تفاوت که  به جوش‌های سرسفید اصطلاحاً کومدون بسته گفته می‌شود. سوال دیگه‌ای که ممکنه است ذهن شما را درگیر کرده باشد این هست که چرا کومدون‌های باز به رنگ سیاه دیده می‌شوند و کومدون‌های بسته به صورت جوش‌های سر سفید؟

علت رنگ سیاه جوش‌های سرسیاه
زمانی که فولیکول‌های متصل در سطح پوست، باز شوند، جوش‌های سرسیاه تشکیل می‌شوند. علاوه بر این، زمانی که کومدون‌ها، باز هستند هم این اتفاق می‌افتد. جوش‌های سر سیاه به دلیل اینکه با اکسیژن تماس پیدا می‌کنند، به رنگ سیاه در می‌آیند و جوش‌های سرسفید، به دلیل اینکه در زیر پوست می‌مانند و تماسی با خارج و اکسیژن ندارند، به رنگ سفید دیده می‌شوند. علت سیاهی سر جوش، بر اثر واکنش غدد چربی با هوا است و اصلاً به دلیل چرک کردن یا آلودگی غدد چربی نیست. مواردی که راجع به آنها صحبت شد، در مورد نحوه‌ی شکل گیری جوش‌های سرسیاه بود. در ادامه درمورد علت‌های به وجود آمدن این مدل آکنه توضیح داده می‌شود.

علل پدیدار شدن جوش‌های سرسیاه را بشناسید
جوش‌های سرسیاه به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند و البته همیشه هم مقصر خود ما نیستیم. گاهی اوقات این موضوع زمینه ژنتیکی دارد و گاهی اوقات هم نه! به طور کلی هر عاملی که باعث انسداد دهانه غدد چربی ساز شود، باعث به وجود آآمدن این نوع جوش می‌شئد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

ترشح بیش از حد غدد چربی پوست
ترشح زیاد هورمون مردانه ( آندروژن )
استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی نامناسب و ترکیب آنها با سبوم ( چربی ) پوست
استفاده از ژل و حالت دهنده‌های مو و تماس آن با پوست صورت
زندگی در شهر‌های صنعتی و هوای آلوده
زمینه ارثی
حساسیت و آلرژی
استرس
آلودگی سطح پوست

این جوش‌ها در خانم‌ها شایع‌ترند یا آقایان؟
از نظر علمی به دلیل اینکه آقایان غدد چربی و هورمون مردانه بیشتری در بدن خود تولید می‌کنند، طبیعی هست که امکان ایجاد جوش‌های سرسیاه روی پوستشان نیز بیشتر است. اما این نکته را هم فراموش نکنیم، خانم‌های زیادی هم هستند که به خاطر استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب، باعث ایجاد این نوع جوش‌ها روی صورت خود می‌شوند.

 

درمان جوش سر سیاه به روش مدرن و اصولی (بهترین روش)
برای درمان جوش‌های سرسیاه به روش مدرن، با استفاده از محصولات بهداشتی، مثل لایه‌بردارهای فیزیکال، شوینده‌های مناسب پوست و جوش سرسیاه و محصولات  ضد جوش مناسب جوش‌های سرسیاه، می‌توانید به روند برطرف کردن این جوش‌ها کمک کنید.

 

قدم اول: شوینده

نکته‌ای که در روش مدرن وجود دارد، این است که در وهله اول، شما باید بدانید که با توجه به نوع پوستتان چه محصولاتی را در کنار هم استفاده کنید. مثلاً برای شستشوی صورت، 8 مدل محصول مختلف وجود دارد. محصولاتی مثل شوینده‌های قالبی، ژل‌های پاک کننده، فوم‌های شستشو، پودرهای شوینده و …

 

قدم دوم: لایه برداری فیزیکال

علاوه بر این، باید بدانید در کنار شوینده مناسب پوستتان از چه لایه بردار فیزیکال ( اسکراب ) استفاده کنید تا صورتتان را به خوبی لایه برداری کند و باعث ایجاد حساسیت بر روی پوست شما نشود (بعضی از اسکراب‌ها از دانه‌هایی برای لایه برداری استفاده می‌کنند که باعث ایجاد حساسیت، التهاب و قرمزی پوست می‌شوند).

 

قدم سوم: محصول ضد جوش

بعد از همه این‌ها، نوبت به محصول ضد جوش می‌رسد. به طور کلی، سه نوع محصول ضد جوش  وجود دارد که شامل کرم‌ها، ژل‌ها و رول‌ها می‌شوند. شما باید بدانید دقیقاً کدامیک از این محصولات با توجه به نوع پوستتان برای شما نیاز هست.

 

سوالات متدوال:

آیا فشار دادن جوش و ترکاندن جوش سرسیاه کاری درست است؟
اگرچه ممکن است ترکاندن جوش سرسیاه امری وسوسه انگیز باشد اما بسیاری از متخصصین این کار را به دلایل زیر صحیح نمی دانند:

چربی و باکتری‌های جمع شده زیر پوست ممکن است گسترش یابد و باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه بیشتر شود. هنگامی که جوش سرسیاه را فشار می‌دهید، باعث خروج باکتری‌ها می‌شوید که این امر سبب سرایت باکتری‌ها به دیگر منافذ پوست می شود.

فشار دادن پوست می تواند سبب تحریک پوست شده و التهاب ایجاد شده در آن ناحیه که مورد فشار قرار گرفته می‌تواند منجر به بروز آلرژی‌های پوستی گردد.

 

چرا جوش سرسیاه بوی ناخوشایندی دارد؟
در واقع، چربی که در زیر پوست شماست، منبع بوی ناخوشایندی است که شما تجربه می‌نمایید.

استفاده از لوازم آرایشی با برچسب غیر کمدوژنی ( non-comedogenic )، چرا جوش‌های سرسیاه به سرعت باز می‌گردند؟
پوست صورت شما به صورت مداوم چربی تولید می‌کند؛ در نتیجه منافذ بسته شده و جوش‌های سرسیاه دوباره پدیدار می‌گردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *