مراقبت مو

5 قدم برای خلاص شدن از شر شوره سر

شوره سر

اگر مدتی است که روی لباس خود دانه‌های کوچک و بزرگ سفید رنگی مشاهده می‌کنید خبر نه چندان خوشایندی برایتان داریم؛ شوره سر سراغتان آمده است. اما ناراحت نباشید، جای نگرانی نیست، خلاص شدن از شر این دانه‌های سفید ناخوشایند ممکن است کمی زمان‌بر باشد، اما کار چندان دشواری نیست.

با دنبال کردن راه‌هایی که در این مطلب به شما ارائه می‌کنیم می‌توانید علاوه بر درمان آن، کاری کنید که دیگر این شوره‌ها بازنگردند.

1. علت ایجاد شوره را تشخیص دهید؛ پیش از حمله ابتدا باید دشمن را به خوبی شناخت. شوره سر ممکن است به علت‌های مختلفی به وجود می‌آید، به همین دلیل آگاهی از علت به وجود آمدن مهم است.

مالاسزیا (Malassezia)، قارچ خمیری مانندی که در نواحی چرب پوست سر رشد می‌کند، یکی از شایع‌ترین علل ایجاد شوره در سر است. در واقع شوره سر محصول دفاع طبیعی بدن از آن ناحیه است؛ بدن برای محافظت از منطقه‌ای که به هر علتی دچار اختلال شده، سلول‌های پوستی بیشتری تولید می‌کند و سلول‌های قدیمی و مرده به صورت دانه‌های سفید رنگ فرو می‌ریزند که به آنها شوره می‌گویند. تمیز نبودن، نگهداری نامناسب و چرب بودن پوست و موی سر از جمله عوامل بروز این اختلال شایع هستند.

2. مرطوب کردن و مرطوب نگاه داشتن پوست؛ آیا به طور متوسط روزانه هشت لیوان آب مصرف می‌کنید؟ خشکی بدن و در نتیجه پوست منجر به خشک شدن پوست سر می‌شود که می‌تواند باعث به وجود آمدن خارش در سر، شوره سر و یا تشدید آن شود. علاوه‌بر مصرف میزان مناسبی از آب در طی روز، برای اجتناب از خشک شدن پوست سر در روزهای آفتابی حتما از کلاه مناسب و یا حتی چتر استفاده کنید.

3. به موهایتان سخت نگیرید؛ استفاده زیاد از سشوار، اتوی مو و دیگر دستگاه‌هایی که برای حالت دادن به مو مورد استفاده قرار می‌گیرند هم می‌تواند باعث موجب خشکی پوست و مو شده و در نتیجه شوره سر ایجاد کنند. استفاده بیش از اندازه از ژل‌ها، واکس‌ها و دیگر مواد برای حالت دادن به مو هم می‌تواند تاثیر مشابهی بر پوست سر و مو داشته باشند.

4. چربی بیش از حد ممنوع؛ بدن انسان در جهت سلامت پوست و موی سر به طور طبیعی چربی مورد نیاز آنرا تولید می‌کند. این چربی خدادادی برای مرطوب و چرب نگاه داشتن و همچنین براق و شفاف کردن موها کفایت می‌کند. اما اگر بنا به هر دلیلی موهای چربی دارید، با مراجعه به پزشک متخصص شامپوی مخصوصی تهیه کنید تا این چربی به تعادل برسد. همانند مورد قبلی، استفاده بیش از اندازه از لوازم آرایشی مو مانند اسپری‌ها و ژل‌ها و واکس‌ها می‎‌تواند بر تشدید چربی سر اثر سو بگذارد.

5. از شامپوی ضد شوره استفاده کنید؛ استفاده از شامپوی ضد شوره شاید ابتدایی‌ترین و بدیهی‌ترین راه برای رهایی از شوره سر به نظر برسد. اما بسیاری از افراد با انتخاب شامپوی نامناسب، به نتیجه مطلوب نرسیده و سرخورده می‌شوند.

استفاده از شامپو ضد شوره معمولا مناسب‌ترین، سریع‌ترین و کاربردی‌ترین راه برای از بین بردن شوره سر است، اما در نظر داشته باشید که با تشخیص علت پدید آمدن آن، نتیجه بهتری از با استفاده از شامپوی مناسب خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *